Here are the 2018 Hugo Award nominees

The return of the merc with a mouth: all the trailers, news, and commentary for Deadpool 2
March 31, 2018
Uber is shutting down its on-demand delivery service, UberRush
March 31, 2018



The nominees for the Hugo 2018 Awards were announced today, representing the best science fiction and fantasy literature published in 2017.
The Hugo Awards are one of the most prestigious prizes of speculative fiction. Named by the Amazing Stories editor, Hugo Gernsback, and delivered for the first time in 1953, each year they recognize the best works in science fiction and fantasy literature. The awards are supervised by the World Science Fiction Society and selected by members of the World Science Fiction Convention (known as Worldcon). Another set of awards, the Retrospective Hugo Awards, recognizes works published before the beginning of the Hugos (this year, for works published in 1943).
Last year, women almost completely swept the awards: N.K. Jemisin won Hugo for Best Novel for his book The Obelisk Gate, along with authors Seanan McGuire (for his novel Every Heart a Doorway), Ursula Vernon (for his novel The Tomato Thief) and Amal El-Mohtar (for his story short) Stations of glass and iron). Women and authors of color are again strongly represented in all categories.
This year's awards will be presented at WorldCon 76, which will be held in San Jose, California, between August 16 and 20. The award ceremony will be organized by the conventions of Guest Artist of Honor John Picacio on August 19.
Here is the full list of nominees for the 2018 award.
Best novel

The Collapse of the Empire, by John Scalzi (Tor)

New York 2140, by Kim Stanley Robinson (Orbit)

Provenance, by Ann Leckie (Orbit)

Raven Stratagem, by Yoon Ha Lee (Solaris)

Six Wakes, by Mur Lafferty (Orbit)

The Stone Sky, by N.K. Jemisin (Orbit)
Best Novella

All red systems, by Martha Wells (Tor.com Publishing)

"And then they were there (N-One)", by Sarah Pinsker (Uncanny, March / April 2017)

Binti: Home, by Nnedi Okorafor (Tor.com publication)

The black tides of the sky, by JY Yang (Tor.com publication)

Down between the sticks and bones, by Seanan McGuire (Tor.com Publishing)

River of Teeth, by Sarah Gailey (Tor.com Publishing)
Best Novelette

"Children of thorns, children of water", by Aliette de Bodard (Uncanny, July-August 2017)

"Extracurricular Activities", by Yoon Ha Lee (Tor.com, February 15, 2017)

"The Secret Life of Bots", by Suzanne Palmer (Clarkesworld, September 2017)

"A Series of Steaks", by Vina Jie-Min Prasad (Clarkesworld, January 2017)

"Small changes for long periods of time", by K.M. Szpara (Uncanny, May / June 2017)

"Wind Will Rove" by Sarah Pinsker (Asimov & # 39; s, September / October 2017)
Best short story

"Carnival Nine", by Caroline M. Yoachim (Under incessant skies, May 2017)

"Clearly written in an almost constant hand", by Fran Wilde (Uncanny, September 2017)

"Fandom for Robots", by Vina Jie-Min Prasad (Uncanny, September / October 2017)

"The Martian Obelisk", by Linda Nagata (Tor.com, July 19, 2017)

"Sun, moon, dust" by Ursula Vernon, (Uncanny, May / June 2017)

"Welcome to your Authentic Indian Experience ™", by Rebecca Roanhorse (Apex, August 2017)
Better work related

Crash Override: How Gamergate (almost) destroyed my life and how we can win the fight against hate online, by Zoe Quinn (PublicAffairs)

Iain M. Banks (Modern Science Fiction Masters), by Paul Kincaid (University of Illinois Press)

An Illuminated Fuse: The Provocative Life of Harlan Ellison, by Nat Segaloff (NESFA Press)

Luminescent threads: Connections to Octavia E. Butler, edited by Alexandra Pierce and Mimi Mondal (Twelfth Planet Press)

No time to save: think about what matters, by Ursula K. Le Guin (Houghton Mifflin Harcourt)

Sleeping with monsters: readings and reactions in science fiction and fantasy, by Liz Bourke (Aqueduct Press)
Best graphic history

Black Bolt, Volume 1: Hard Time, written by Saladin Ahmed, illustrated by Christian Ward, written by Clayton Cowles (Marvel)

Bitch Planet, Volume 2: President Bitch, written by Kelly Sue DeConnick, illustrated by Valentine De Landro and Taki Soma, colored by Kelly Fitzpatrick, written by Clayton Cowles (Image Comics)

Monstress, Volume 2: The Blood, written by Marjorie M. Liu, illustrated by Sana Takeda (Image Comics)

My Favorite Thing is Monsters, written and illustrated by Emil Ferris (Fantagraphics)

Paper Girls, Volume 3, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Cliff Chiang, colored by Matthew Wilson, written by Jared Fletcher (Image Comics)

Saga, Volume 7, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Fiona Staples (Image Comics)
Best dramatic presentation – Long form

Blade Runner 2049, written by Hampton Fancher and Michael Green, directed by Denis Villeneuve (Alcon Entertainment / Bud Yorkin Productions / Torridon Films / Columbia Pictures)

Come out, written and directed by Jordan Peele (Blumhouse Productions / Monkeypaw Productions / QC Entertainment)

The Shape of Water, written by Guillermo del Toro and Vanessa Taylor, directed by Guillermo del Toro (TSG Entertainment / Double Dare You / Fox Searchlight Pictures)

Star Wars: The Last Jedi, written and directed by Rian Johnson (Lucasfilm, Ltd.)

Thor: Ragnarok, written by Eric Pearson, Craig Kyle and Christopher Yost; directed by Taika Waititi (Marvel Studios)

Wonder Woman, screenplay by Allan Heinberg, story by Zack Snyder and Allan Heinberg and Jason Fuchs, directed by Patty Jenkins (DC Films / Warner Brothers)
The best dramatic presentation – Short form

Black Mirror: "USS Callister", written by William Bridges and Charlie Brooker, directed by Toby Haynes (House of Tomorrow)

"The Deep" [song] by Clipping (Daveed Diggs, William Hutson, Jonathan Snipes)

Doctor Who: "Twice Upon a Time", written by Steven Moffat, directed by Rachel Talalay (BBC Cymru Wales)

The Good Place: "Michael & # 39; s Gambit", written and directed by Michael Schur (Fremulon / 3 Arts Entertainment / Universal Television)

The Good Place: "The Trolley Problem", written by Josh Siegal and Dylan Morgan, directed by Dean Holland (Fremulon / 3 Arts Entertainment / Universal Television)

Star Trek: Discovery: "Magic to Make Sanest Man Go Crazy", written by Aron Eli Coleite and Jesse Alexander, directed by David M. Barrett (CBS Television Studios)
Best editor – Short form
John Joseph Adams
Neil Clarke
Lee Harris
Jonathan Strahan
Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
Sheila Williams
Best editor – Long form
Sheila E. Gilbert
Joe Monti
Diana M. Pho
Devi Pillai
Miriam Weinberg
Navah Wolfe
Best professional artist
Galen Dara
Kathleen Jennings
Bastien Lecouffe Deharme
Victo Ngai
John Picacio
Sana Takeda
Best Semiprozine

Under Ceaseless Skies, editor-in-chief and editor Scott H. Andrews

The Book Smugglers, edited by Ana Grilo and Thea James

Escape Pod, edited by Mur Lafferty, S.B. Divya, and Norm Sherman, with assistant editor Benjamin C. Kinney

Fireside Magazine, edited by Brian White and Julia Rios; the editor Elsa Sjunneson-Henry; the special functions editor Mikki Kendall; editor and art director Pablo Defendini

Strange Horizons, edited by Kate Dollarhyde, Gautam Bhatia, A.J. Odasso, Lila Garrott, Heather McDougal, Ciro Faienza, Tahlia Day, Vanessa Rose Phin and the staff of Strange Horizons

Uncanny Magazine, edited by Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas, Michi Trota and Julia Rios; podcast produced by Erika Ensign and Steven Schapansky
Best Fanzine

File 770, edited by Mike Glyer

Galactic Journey, edited by Gideon Marcus

Journey Planet, edited by Team Journey Planet

nerds of a pen, come together, edited by The G, Vance Kotrla and Joe Sherry

Rocket Stack Rank, edited by Greg Hullender and Eric Wong

SF Bluestocking, edited by Bridget McKinney
Best Fancast

The Coode Street Podcast, presented by Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe

Ditch Diggers, presented by Mur Lafferty and Matt Wallace

Fangirl Happy Hour, presented by Ana Grilo and Renay Williams

Galactic Suburbia, presented by Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce and Tansy Rayner Roberts; produced by Andrew Finch

Sword and laser, presented by Veronica Belmont and Tom Merritt

Verity!, Presented by Deborah Stanish, Erika Ensign, Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas and Tansy Rayner Roberts
Best writer of fans
Felapton Camels
Sarah Gailey
Mike Glyer
Foz Meadows
Charles Payseur
Bogi Takács
Best fan artist
Geneva Benton
Grace P. Fong
Maya Hahto
Likhain (M. Sereno)
Spring Schoenhuth
Steve Stiles
Best series

The books of Raksura, by Martha Wells (night shadow)

The Divine Cities, by Robert Jackson Bennett (Broadway)

InCryptid, by Seanan McGuire (DAW)

The Memories of Lady Trent, by Marie Brennan (Tor US / Titan UK)

The Stormlight Archive, by Brandon Sanderson (Tor US / Gollancz UK)

The world of the five gods, by Lois McMaster Bujold (Harper Voyager / Spectrum Literary Agency)
Associated Awards 2018 (no Hugos)
John W. Campbell Award for best novel writer
Katherine Arden
Sarah Kuhn
Jeannette Ng
Vina Jie-Min Prasad
Rebecca Roanhorse
Rivers Solomon
World Science Fiction Society (WSFS) Award for the best book for young adults

Akata Warrior, by Nnedi Okorafor (Viking)

The art of dying of hunger, by Sam J. Miller (HarperTeen)

The dust book: La Belle Sauvage, by Philip Pullman (Knopf)

In other lands, by Sarah Rees Brennan (Big Mouth House)

A Skinful of Shadows, by Frances Hardinge (Macmillan UK / Harry N. Abrams USA)

Summer in Orcus, written by T. Kingfisher (Ursula Vernon), illustrated by Lauren Henderson (Sofawolf Press)

ICS
ICS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I accept that my given data and my IP address is sent to a server in the USA only for the purpose of spam prevention through the Akismet program.More information on Akismet and GDPR.